تابلو نما, کامپوزیت

روش نصب ورقهای نمای کامپوزیت

نصب کامپوزیت
نصب کامپوزیت

در حال حاضر سه روش برای نصب کامپوزیت وجود دارد که هر یک از این روشها مصالح خاص خود را لازم دارد .

روشهایی که بیشتر در ایران مرسوم است ، این سه روش است که در زیر آورده می شود که بنا به نوع نصب ، مصالح آن هم فرق می کند:

روش اول: روش Fixing یا روش ساده

مصالح زیرساخت در این روش معمولا پروفیل و نبشی آلومینیومی است که این ورق کامپوزیت به صورت ثابت با پیچ و پرچ بر روی آهن آلات متصل شده ، نصب می شود . همچنین بابت شیارها یا فاصله هایی که بین ورق وجود دارد از تسمه هایی که جنس ورق دارد یا از چسب برای اینکه بتوانند آب بندی کنند یا لاستیک استفاده می کنند. پروفیلهایی که در این روش استفاده می شود عمدتا قوطی های 40*40  یا 20*40 است .

در این روش ، ورق کامپوزیت یا توسط نبشی های آلومینیومی یا با استفاده از خود ورق به اینصورت که لبه های آن را برمی گردانند به پروفیل ها متصل می کنند ، نصب می شود.

همچنین بابت اجرای کمربندها از پروفیلهای آهنی استفاده می شود.

روش دوم: روش ریلی یا روش Hanging

در این روش از نبشی آلومینیومی ، نبشی آهنی، پین های استیل ،پیچ و مهره و ناودانی ها استفاده می شود که با توجه به هزینه بالای مواد و مصالح در این روش ، معمولا روشهای Hang خیلی کم ، مورد استفاده قرار می گیرد

پروفیلها و ناوادانی هایی که استفاده می شود ، آلومینیومی است و استفاده از مواد آلومینیومی باعث می شود که مصالح مورد استفاده در نمای کامپوزیت در این روش بسیار گرانتر از روش Fixingباشد .

برای پوشاندن فاصله بین ورقها از آهن یا تسمه های آهنی یا تسمه های آلومینیومی استفاده می شود و به طور کلی قوطی هایی که در این روش استفاده می شود معمولا 40*80 است و بهترین نوع استاندارد نصب هم ،روش Hanging است.

روش سوم : روش HوL

عموما در ایران استفاده می شود. روش H و L ،روشی است که اصولا غیر استاندارد شناخته شده و مصالح زیر ساخت آن پروفیل هایی به شکل H وL با پیچ و پرچ است .

در این روش، ورقها به صورت کشویی روی H و L ها نصب می شود و به این دلیل گفته می شود که روش H وL ،یک روش غیر استاندارد است چون در آن امکان آب بندی به علت استفاده از پروفیلهای H ، ،وجود ندارد.

در روش H و L ،امکان تعویض پنل آسیب دیده به صورت مجزا وجود ندارد.

همچنین اگر ورقها با ابعاد بزرگ اجرا شده باشند هنگام طوفان یا بارندگی ، تولید سر و صدا می کنند و امکان کنده شدن ورقها هم به علت ضخامت کمی که نگهدارنده لبهای آن روی پروفیل دارد، وجود دارد.

منبع : پرتونما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *